Studnie, nawadnianie

Jeżeli cieszysz się domem z ogrodem, z pewnością zdajesz sobie sprawę z konieczności niemal ciągłego podlewania i nawadniania go. W tym przypadku zdecydowanie warto zainwestować w studnię, dzięki której będziesz mieć zawsze dostęp do zdatnej wody, a dodatkowo zmniejszysz opłaty. Dobrym sposobem jest też zainstalowanie systemu nawadniania, dzięki któremu Twój ogród zawsze będzie cieszył oko soczystą zielenią.

Studnie ogrodowe i nawadnianie – firmy, usługi i oferty

Kiedy Ty cieszysz się ze słonecznego, gorącego bezdeszczowego lata, Twój ogród zmaga się z brakiem wody i suszą. W trakcie upałów poziom wód gruntowych obniża się, a ziemia staje się sucha, nawet na kilkadziesiąt centymetrów w głąb. To najwyższy moment, aby pomyśleć o podlewaniu roślin. Ręczne nawadnianie wiąże się z codziennym rozwijaniem i zwijaniem węży ogrodowych oraz godzinami spędzonymi na trzymaniu cieknących szlauchów. Do tego dochodzą wysokie rachunki za wodę. Można tego uniknąć, decydując się na przemyślane usługi z zakresu nawadniania. Takie prace warto zlecić profesjonalistom. Wystarczy, że dodasz zlecenie w naszym serwisie, a odpowiednie firmy same się z Tobą skontaktują. Możesz również wykorzystać drugą drogę i samodzielnie przeglądać opublikowane oferty wykonawców. 

Nawadnianie ogrodu

Sposobów na podlewanie trawników, roślin i przydomowych upraw jest wiele. Od zraszaczy, przez tradycyjne węże ogrodowe, aż po w pełni zautomatyzowane systemy nawadniania kropelkowego. Wybierając rodzaj nawadniania ogrodu, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • wielkość – niewielki ogródki podlewa się ręcznie; im większa powierzchnia, tym większe zużycie wody i więcej systemów, które dbają o odpowiednią wilgotność podłoża;

  • rodzaj roślin – są rośliny, które nie potrzebują dodatkowego podlewania (wystarczą opady atmosferyczne); z kolei niektóre warzywa, owoce i rośliny ozdobne wymagają nawadniania w różnym stopniu;

  • źródło poboru wody – deszczówka zbierana w beczkach to dobre rozwiązanie przy małych ogródkach, w przypadku większych, wodę pobiera się z sieci albo ze studni.  

Studnie ogrodowe – oszczędność na lata

W przypadku ogrodów, do których podlania nie wystarcza zgromadzona woda deszczowa, można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań: pobór wody z sieci lub wykopanie studni. 

Pozornie wydaje się, że wykopanie studni to trudna i droga inwestycja. Warto jednak pamiętać, że wysokie rachunki, wynikające ze zwiększonego poboru wody, będą przychodzić każdego roku. Natomiast wykopanie studni to jednorazowy wydatek. Sprawdź oferty cenowe u firm, które zajmują się kopaniem studni – przekonasz się, że pieniądze, które wydasz raz, zwrócą się w zaskakująco krótkim czasie. 

Rodzaje i budowa studni ogrodowych

Przed wybraniem wykonawcy, warto znać rodzaje i budowę studni, dzięki temu dokładnie określisz swoje potrzeby i dasz wytyczne wykonawcy. Głównym kryterium podziału jest głębokość poziomu wód gruntowych:

  • studnia kopana – zrobiona z kręgów betonowych lub żelbetowych, wyposażona w pompę; stosuje się ją przy niskim poziomie wód;

  • studnia głębinowa – wiercona, wykorzystywana przy głębokich warstwach wodonośnych; 

  • studnia abisyńska – rodzaj studni głębinowej o niewielkiej średnicy; za wąska, żeby wsadzić do niej pompę, maksymalna jej głębokość to 8 m.

Czyszczenie studni ogrodowych

Wybierając firmę, która będzie wykonywać studnię na Twoje zlecenie, sprawdź czy świadczy ona też usługi z zakresu ich konserwacji. Studnie mogą się zamulać. Niewykluczone również, że konieczne będzie ich okresowe czyszczenie. Wśród wykonawców, których oferty publikowane są w naszym serwisie, bez wątpienia znajdziesz firmy świadczące kompleksowe usługi.

Pamiętaj, że decydując się na studnię głębinową, jej oczyszczaniem powinni zająć się wykwalifikowani specjaliści. Głównie ze względów bezpieczeństwa, ale również dlatego, że tylko fachowiec będzie w stanie ocenić stan techniczny studni i przeprowadzić ewentualną naprawę.